Flexinovela zákoníku práce, která by měla být účinná už na jaře 2025 přináší mimo jiné i řešení problémů týkající se počítání, respektive prodlužování zkušební doby. Zaměstnavatelé i zaměstnanci se mohou těšit na větší flexibilitu, jasnější pravidla a řešení dlouhodobých aplikačních problémů.
Jednu z významných změn, které by měla přinést novela zákoníku práce (tzv. flexinovela), je nová úprava délky zkušební doby a jasná pravidla pro její prodlužování. Otázka prodlužování zkušební doby v praxi způsobovala řadu problémů, zejména kvůli nejednotným výkladům, zda se zkušební doba prodlužuje o kalendářní či pracovní dny, a jak zacházet s různými typy absencí zaměstnance.
Delší zkušební doba pro lepší ověření zaměstnanců
Jednou z hlavních novinek je prodloužení maximální délky zkušební doby. U řadových zaměstnanců je možné sjednat zkušební dobu až na 4 měsíce (dosud 3 měsíce), zatímco u vedoucích zaměstnanců se tato lhůta prodlužuje na 8 měsíců (dosud 6 měsíců). Toto prodloužení vychází vstříc požadavkům z praxe a umožní oběma stranám lépe ověřit, zda jim pracovní vztah vyhovuje.
Prodlužování zkušební doby během jejího trvání
Flexinovela dále umožňuje, aby zaměstnavatel a zaměstnanec dodatečně prodloužili již sjednanou zkušební dobu, pokud takové prodloužení sjednají písemně a nepřekročí nové zákonné limity. Zkušební dobu původně sjednanou např. na 2 měsíce bude možné prodloužit až na 4 měsíce u řadových zaměstnanců nebo až na 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců. Pokud tedy zaměstnavatel nestihne během 3měsíční zkušební doby dostatečně prověřit zaměstnance, může se s ním písemně dohodnout na tom, že zkušební doba se ještě o jeden „zkušební“ měsíc prodlouží. V současné době by takové prodloužení vedlo k neplatnosti takto prodloužené zkušební doby (resp. části, o níž byla prodloužena).
Nadále ale bude platit, že zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Pokud tedy sjednáme se zaměstnancem pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců a zkušební dobu na 3 měsíce, prodlužovat zkušební dobu už nemůžeme.
Automatické prodlužování o pracovní dny
Flexinovela dále řeší situace, kdy zaměstnanec během zkušební doby neodpracuje všechny plánované směny. Jasně se stanoví, že zkušební doba se automaticky prodlužuje o pracovní dny zaměstnance, během nichž zaměstnanec neodpracoval celou směnu. Do prodloužení se započítávají:
- pracovní dny zameškané kvůli překážkám v práci (například dočasné pracovní neschopnosti),
- čerpání dovolené,
- neomluvené absence.
Naopak „placené svátky“ nebo částečně zameškané směny (například kvůli lékaři nebo půldenní dovolená) se do prodloužení nezahrnují. Jinými slovy, pokud např. připadne svátek na jinak pracovní den zaměstnance (např. pátek 1. května 2026 a pátek 8. května 2026) a zaměstnanec tak tyto dny v rámci zkušební doby neodpracuje, neprodlužuje se mu o tyto dva „placené svátky“ zkušební doba. Obdobně pokud se bude zkušební doba prodlužovat o pracovní dny a toto prodlužování dopadne na začátek května, „placené svátky“ 1. května 2026 a 8. května 2026 se budou napočítávat a nebudou se přeskakovat. K „placenému svátku“ je totiž nutné přistupovat stejně, ať už zasáhne do zkušební doby nebo do její prodloužené části.
Praktický příklad
Zaměstnanec má sjednanou zkušební dobu od 1. ledna 2026 do 30. dubna 2026 a pracuje pravidelně od pondělí do pátku. Během tohoto období:
- zameškal 5 dní z důvodu pracovní neschopnosti,
- čerpal 2 dny dovolené,
- měl 3 „placené svátky“ (1. ledna 2026, 3. dubna 2026, 6. dubna 2026).
Zkušební doba se prodlouží o 7 pracovních dní (5 dní pracovní neschopnost a 2 dny dovolená). Nový konec zkušební doby bude v pondělí 11. května 2026 (soboty a neděle přeskakujeme, ale „placené svátky“ 1. května 2026 a 8. května 2026 nikoliv).
V současné době bylo rovněž sporné, zda dojde k prodloužení zkušební doby v případě, kdy zaměstnanec zamešká část směny z důvodu překážky v práci a část z důvodu čerpání dovolené. Při striktním výkladu by k prodloužení dojít nemělo, což odporuje smyslu předmětného ustanovení. Nově by tomu tak již být nemělo, je-li kombinací překážky v práci a dovolené zameškána celá směna.
Co změny přinášejí?
Nová pravidla posilují smluvní volnost stran, ale zároveň chrání zaměstnance před nadměrnou nejistotou. Delší zkušební doba i možnost jejího prodloužení umožní zaměstnavatelům důkladněji posoudit schopnosti zaměstnanců. Automatické prodloužení zkušební doby o pracovní dny přináší jasná pravidla pro situace, které byly dosud nejednoznačné.