Pozměňovací návrhy k novele zákoníku práce týkající se zejména kolektivního vyjednávání a valorizace minimální mzdy nově zahrnuly i možnost samorozvrhování pracovní doby. Právní úprava se tak přesunula z připravované „flexinovely“ zákoníku práce v připomínkovém řízení rovnou do Senátu.
Možnost samorozvrhování míří na situace, kdy je zaměstnavateli jedno, kdy zaměstnanec práci udělá, a stávající úprava pro rozvrhování pracovní doby tak všem zúčastněným jen zbytečně komplikovala život.
Novela by měla přinést tato zpružnění rozvrhování pracovní doby:
- Možnost uzavřít se zaměstnancem písemnou dohodu o samorozvrhování pracovní doby (i při práci na pracovišti zaměstnavatele).
- Nepoužije se běžná úprava pro rozvržení pracovní doby (délka směny ale nesmí přesáhnout 12 hodin).
- Pro účely překážek v práci, čerpání dovolené apod. se uplatní záložní rozvrh pracovní doby stanovený zaměstnavatelem.
- Při jiných důležitých osobních překážkách v práci zaměstnanci náhrady mzdy nepřísluší, nestanoví-li zákoník práce nebo prováděcí právní předpis vydaný dle § 199 odst. 2 zákoníku práce jinak.
- Nová úprava nahradí speciální ustanovení o samorozvrhování pracovní doby pro zaměstnance pracující na home office, ale podle doposud sjednaného samorozvrhování pracovní doby pro zaměstnance pracující na home office bude možné postupovat až do 31.12.2025.
- Účinnost se předpokládá k 1.1.2025.