Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu k možné diskriminační povaze inzerátu

Anna Diblíková

Datum publikace: 21.08.2024

Pozměňovací návrhy k novele zákoníku práce týkající se zejména kolektivního vyjednávání a valorizace minimální mzdy nově zahrnuly i možnost samorozvrhování pracovní doby. Právní úprava se tak přesunula z připravované „flexinovely“ zákoníku práce v připomínkovém řízení rovnou do Senátu.

Nejvyšší správní soud ČR (NSS) se v nedávném rozhodnutí[i] zabýval případem, ve kterém Česká lékařská komora (ČLK) zveřejnila inzerát na pracovní pozici administrativní pracovnice – asistentky revizní komise, tj. pouze na pozici bez použití označení i v mužském ekvivalentu. 

Oblastní inspektorát práce v Praze (Inspekce) považoval inzerát za diskriminační, neboť označoval požadovanou pracovní pozici pouze v ženském rodě, a uložil ČLK pokutu ve výši 15 000 Kč. Doplňujeme, že maximální pokuta byla v tomto případě 1 milion Kč. Krajský soud v Ostravě (KS) však tuto pokutu zrušil s tím, že užití ženského rodu bylo přípustnou vyjadřovací zkratkou, vzhledem k tomu, že obdobné pozice zastávaly v posledních století zejména ženy. Nejednalo se tedy o diskriminační jednání.

Inspekce v kasační stížnosti proti rozhodnutí KS označila výklad KS za nesprávný, neboť podle ní “popírá základy demokratického státu a zastává patriarchální přístup”.

NSS dal Inspekci za pravdu a konstatoval, že:

  • je úkolem KS respektovat jeden z nejdůležitějších cílů zákona o zaměstnanosti – eliminaci nerovného zacházení, mj. i z hlediska pohlaví, k uchazečům o zaměstnání;
  •  “označení administrativní pracovnice – asistentka revizní komise zjevně evokuje, že nabízená pozice je určena výhradně pro ženské pohlaví”. Nabídka práce tak měla diskriminační charakter vůči uchazečům mužského pohlaví;
  •  je nutné inzerát posuzovat jako celek, tj. inzerát nelze označit za nediskriminační jen proto, že požadavky na výkon pozice byly dále v textu inzerátu napsány genderově neutrálně;

KS musí v dalším řízení posoudit, zda byla splněna i materiální stránka přestupku, tj. zda uvedené jednání dosahuje požadované společenské škodlivosti a ohrozilo či porušilo zájem chráněný zákonem.

Doporučujeme vždy dbát na neutrální označení pracovních pozic, například „administrativní pracovník/pracovnice – asistent/asistentka“, abyste se vyhnuli možným sankcím za diskriminační jednání nebo jejich zdlouhavému řešení před soudem. Inspekce práce pravidelně kontroluje zveřejněné inzeráty a soustředí se mimo jiné na to, zda není označení pozice diskriminační.

 

[i] Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR, spis. zn. 9 Ads 174/2023 ze dne 13. srpna 2024