Mimo flexinovelu zákoníku práce dochází také k významné novelizaci nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Tato novela nařízení (zákon č. 122/2025 Sb.) nabývá účinnosti rovněž dnem 1. června 2025, přičemž přináší řadu podstatných změn v oblasti pracovního práva. Mimo níže uvedených oblastí novela reflektuje také novou úpravu samorozvrhování pracovní doby dle § 87a zákoníku práce.
Partnerství
V první řadě novela rozšiřuje okruh osob, kterým náleží nárok na pracovní volno z důvodu jiných důležitých osobních překážek v práci. Kromě manželů, kteří již měli nárok na volno, budou mít nově právo na stejné pracovní volno i partneři a registrovaní partneři, přičemž jejich postavení bude shodné s postavením manželů, a to včetně nároku na volno při uzavření manželství nebo partnerství.
Svatba/uzavření partnerství
Pokud zaměstnanec uzavře manželství nebo registrované partnerství, náleží mu pracovní volno na dva dny, ale pouze za jeden den pracovního volna náleží náhrada mzdy či platu. Pokud se rozhodne čerpat celé dvoudenní volno, náhrada mzdy či platu mu bude vyplacena vždy za den, kdy se zaměstnanec účastnil svatebního obřadu.
Znemožnění cesty do zaměstnání
Při znemožnění cesty do zaměstnání budou mít nově nárok na pracovní volno zaměstnanec těžce zdravotně postižený nejen v případě nepříznivých povětrnostních vlivů, ale i v případě jiných nepříznivých přírodních nebo výjimečných událostí.
Úmrtí blízké osoby
V případě úmrtí blízké osoby, mezi něž se řadí manžel, partner, druh, dítě, vnouče, rodič, prarodič nebo sourozenec, náleží zaměstnanci kromě stávajících dvou dnů pracovního volna s náhradou mzdy či platu nově též dodatečné pracovní volno v rozsahu až pěti dnů, avšak bez nároku na náhradu mzdy či platu.
Doprovod k lékaři
Novela rovněž upřesňuje pravidla pro pracovní volno v případě doprovodu rodinného příslušníka k lékařskému vyšetření v případě náhlého onemocnění nebo úrazu. Zaměstnanci, kteří doprovodí rodinného příslušníka, budou mít nárok na pracovní volno nejen na cestu do zdravotnického zařízení, ale výslovně i na cestu zpět. Tato změna reflektuje aplikační praxi, neboť dosavadní dikce předmětného ustanovení nevymezovala pracovní volno rovněž pro cestu zpět.
Vyhledání nového zaměstnání
Poslední významnou změnou je úprava nároku na pracovní volno při ukončení pracovního poměru. Pokud pracovní poměr skončí na základě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) až e) zákoníku práce nebo dohodou ze stejných důvodů, zaměstnanci náleží čtyři dny pracovního volna s náhradou mzdy či platu. V případě, že pracovní poměr skončí podle § 52 písm. f) až h) zákoníku práce nebo dohodou z těchto důvodů, náleží zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy či platu v délce dvou dnů. V ostatních případech bude mít zaměstnanec nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy či platu v délce až čtyř dnů.
Zaměstnancům je dále garantována možnost využití až dvou dnů volna pro využití poradenských služeb Úřadu práce. V případě, že pracovní poměr skončí podle § 52 písm. f) až h) zákoníku práce, je rozsah tohoto nároku redukován na jeden den pracovního volna.
Novela také výslovně stanoví, že čerpání pracovního volna v rozsahu části směny se považuje za vyčerpaný celý den pracovního volna.