Jak šel čas s dohodami o provedení práce a jaké změny nás nakonec čekají od 1. ledna 2025?

Eva Prochazkova

Datum publikace: 30.12.2024

V poslední době se otázka účasti pojištění na základě dohod o provedení práce (dále jen „DPP“) stala předmětem několika legislativních změn. 

Tzv. konsolidační balíček 

Zákonem č. 349/2023 Sb., tzv. konsolidačním balíčkem, mělo s účinností od 1. července 2024 dojít ke změnám týkajícím se účasti na nemocenském pojištění z DPP. Zaváděly se dva limity pro vznik účasti na nemocenském pojištění zaměstnanců pracujících na základě DPP, a tím i pro placení pojistného na sociální zabezpečení.

První limit byl stanoven na 25 % průměrné mzdy pro DPP u jednoho zaměstnavateledruhý na 40 % průměrné mzdy při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů. Pokud by zaměstnanec překročil některý z těchto limitů, bylo by pojistné odvedeno.

V případě, že by zaměstnanec pracoval v jednom kalendářním měsíci na základě DPP u více zaměstnavatelů a překročil kumulativní limit, byl by povinen odvést pojistné sám. Zaměstnavatel by nadále odváděl svou část pojistného, jak tomu bylo doposud.

Změna tzv. konsolidačního balíčku

Na jaře 2024 byl přijat zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Tento zákon zároveň upravil pravidla pro vznik účasti na nemocenském pojištění u DPP a modifikoval změny provedené konsolidačním balíčkem.

Podle této právní úpravy, která také nakonec nenabyde účinnosti měla DPP s předpokládaným příjmem do 4 000 Kč (pro rok 2024) zakládat účast na nemocenském pojištění jako tzv. zaměstnání malého rozsahu. Pokud by však u DPP byl sjednán měsíční příjem překračující částku stanovenou pro zaměstnání malého rozsahu, vznikala by účast na nemocenském pojištění již nástupem do zaměstnání, bez ohledu na to, zda by v daném měsíci byl skutečně zúčtován příjem nižší než 4 000 Kč, případně jiná aktuálně platná částka.

Od 1. ledna 2025 měli mít zaměstnavatelé možnost registrovat zaměstnance pracujícího na DPP ve speciálním režimu tzv. oznámené dohody, ve kterém by se vznik účasti na pojištění posuzoval odlišně. Účast na pojištění u zaměstnance pracujícího na základě oznámené DPP by vznikla až při dosažení příjmu ve výši 25 % průměrné mzdy zaokrouhlené na 500 Kč směrem dolů (11 500 Kč pro rok 2025).

Pokud by příjem ze všech DPP tohoto zaměstnance u jednoho zaměstnavatele v rámci režimu oznámené dohody nepřesáhl limit 25 % průměrné mzdy (tj. 11 500 Kč v roce 2025), účast na pojištění by nevznikla. Tento režim mohl v daném kalendářním měsíci uplatnit pouze jeden zaměstnavatel, a to ten, který ho zaregistroval jako první.

A jak to dopadlo? Co nás skutečně čeká od 1. ledna 2025?

Dne 27. prosince 2024 byl vyhlášen zákon č. 470/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen „Novela“). Novela mimo jiné přináší změny v oblasti zdanění a povinných odvodů z DPP. Z dat získaných z povinné evidence DPP u České správy sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“) za období od července 2024 vyplynulo, že původně schválená úprava, založená na konceptu tzv. oznámené dohody (výhodnější režim DPP jen u jednoho zaměstnavatele), by nepřinesla očekávané výsledky a zároveň by představovala značnou administrativní zátěž pro zaměstnavatele i ČSSZ. 

Novela ruší režim tzv. oznámené dohody, který měl vstoupit v platnost od 1. ledna 2025. 

Účast na nemocenském pojištění bude zakládat DPP, pokud 

  • je práce na jejím základě primárně vykonávána na území ČR (za určitých podmínek by mohla zakládat i práce na DPP pro českého zaměstnavatele v cizině) a 
  • dosáhne-li příjem na základě DPP v daném kalendářním měsíci aspoň 25 % průměrné mzdy podle zákona o pojistném na sociální zabezpečení zaokrouhlené dle příslušných pravidel. 

Pro rok 2025 činí rozhodná částka pro účast na nemocenském pojištění na základě DPP 11 500 Kč (sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 476/2024 Sb., kterým se vyhlašuje výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění). Limit se bude posuzovat samostatně pro každého zaměstnavatele. Nedosáhne-li příjem na základě DPP v kalendářním měsíci částky rozhodné pro účast na nemocenském pojištění, nebude příjem podléhat odvodu na sociální a zdravotní pojištění a záloze na daň z příjmu, ale pouze srážce na daň z příjmu. Povinnost evidence DPP u ČSSZ a podávání výkazů o příjmech za každý měsíc, která byla zavedena od 1. července 2024, zůstává zachována.

Tyto stránky používají pro účely personalizace obsahu, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Souhlasím